O nas

Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą osób, która chce swoimi działaniami promować wiedzę o udzielaniu Pierwszej Pomocy. Ponadto zabezpieczamy imprezy pod względem przedmedycznym. Nie mamy na celu zastępowania w działaniach służb profesjonalnych, lecz pomoc do czasu ich przybycia i uzupełnianie ich w miarę potrzeb i swoich możliwości. Działamy już od 2009 jako Stowarzyszenie Ratownicza Grupa Rowerowa, a wcześniej jako nieformalna grupa Ratowników Rowerowych przy Warszawskiej Masie Krytycznej.

Dlaczego jesteśmy unikalni?

Wyróżnia nas to, że nasza pomoc jest niesiona na rowerach. Dzięki tej formie transportu, możemy dojechać do tych miejsc gdzie, samochód nie może w szybki sposób się przemieścić. Czyni to nas grupą działającą bardzo efektywnie. W naszych szeregach jest 20 ludzi w różnym wieku oraz mających różne zawody (np.: lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarze, a także ludzie z pasji szkolący się na ratowników przedmedycznych). Wyjątkowymi czyni nas to, że nasze działania wynikają z pasji, potrafimy ze sobą współpracować, jesteśmy otwarci na wszelkie formy współpracy z innymi instytucjami.

 

Jak powstaliśmy?

Impulsem do założenia rowerowej grupy przedmedycznej był przypadek zderzenia się dwóch rowerzystów, w którym jeden z nich złamał rękę w nadgarstku, a udzielenie pierwszej pomocy było utrudnione ze względu na brak niezbędnych środków medycznych. Przez 5 lat działaliśmy jako nieformalna grupa Ratowników Rowerowych. Wraz z przybywaniem kolejnych członków w grupie i rosnącym zapotrzebowaniem na sprzęt pojawiła się koncepcja zalegalizowania działalności oraz zreformowania wewnętrznych struktur grupy. W efekcie w 2009 r. rozpoczęliśmy działalność jako Stowarzyszenie „Ratownicza Grupa Rowerowa”.  Nasze ugrupowanie powstało jako jedno z pierwszych na Mazowszu.

Nasi ludzie

Ratownicza Grupa Rowerowa wyróżnia się tym, że pomiędzy członkami nie panują sztywne zachowania i formalne stosunki interpersonalne. Nasza współpraca polega na wzajemnej przyjaźni i zaufaniu, a kontakty nie kończą się na zadaniach, które mamy do wykonania, ale wykraczają poza Stowarzyszenie. Przez wspólne wyjazdy i spotkania jesteśmy zgranym zespołem mogącym pokonać wszelkie przeciwności. Rozumiemy, że nasza pasja nie jest tylko zwykłym hobby, ale także służbą na rzecz społeczeństwa. Jesteśmy także grupą ludzi stawiającą na swój ciągły rozwój, przez co nasze
umiejętności i wiedza są na bieżąco uzupełniane, a niedoskonałości usuwane.

Szkolenia

Każdy z członków grupy ukończył 16-godzinny rozszerzony kurs pierwszej pomocy z elementami ratownictwa drogowego organizowany przez EmerMed. Indywidualnie członkowie grupy ukończyli szereg innych kursów, takich jak kurs BLS/AED, fundacja św. Kamila, kurs instruktorski PRC, WOPR, HOPR ZHR, HSR ZHP, kursy ratownictwa drogowego EmerMed, BTLS/WOŚP.
Ponadto w celu ciągłego utrwalania zdobytych umiejętności i poszerzania
swojej wiedzy grupa spotyka się regularnie na ćwiczeniach.

Imprezy, które zabezpieczamy

Jako ciągle rozwijająca się grupa poszukujemy nowych możliwości bycia rozpoznawalnym w środowisku nie tylko ratowniczym, ale i rowerowym. Bierzemy udział nie tylko w przejazdach rowerowych, ale także pokazach, targach i akcjach promujących bezpieczeństwo.

Zabezpieczamy m. in.:
Warszawską Masę Krytyczną;
Maratony rowerowe MTB;
Przejazd rowerowy „Masa na Autyzm” organizowany przez fundacje Synapsis na
rzecz osób chorych na autyzm;
Przejazd rowerowy „Masa Powstańcza” organizowany przez Muzeum Powstania
Warszawskiego upamiętniający wydarzenia z 1944 r.;
„Kino samochodowe” organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego;
Akcję „Zabłyśnij na drodze” otwierającą sezon rowerowy i promującą
bezpieczną jazdę;
Targi rowerowe;
Święto Cykliczne

Sprzęt

Ratownicza Grupa Rowerowa korzysta z różnego rodzaju apteczek i sprzętu rowerowego. Każdy z ratowników posiada własną apteczkę osobistą (najczęściej jest to apteczka osobista Janysport), rower, charakterystyczną kamizelkę z napisem „Ratownik Rowerowy”, a także w miarę potrzeb korzysta ze sprzętu Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie dysponuje m. in.:
Torbą ratowniczą
Apteczkami plecakowymi renomowanych firm
Bagażnikami z kompletem sakw i apteczek
Kołnierzami ortopedycznymi
Kaskami i okularami UVEX

Ponadto posiadamy manekiny – fantomy firmy Laerdal, które
wykorzystujemy w celach szkoleniowych. Posiadamy również szkoleniowy
automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED).

Statut Stowarzyszenia Ratownicza Grupa Rowerowa